Reumatoidná artritída, biologická liečba

47 let – Trnava, Slovensko

„Volám sa Beáta Vrbovská. Pred 14-ti rokmi mi diagnostikovali reumatoidnú artritídu. Dlhé roky som bola liečená chemickými liekmi a napriek tomu sa môj stav stále zhoršoval. Došlo to tak ďaleko, že keď som naposledy povedala lekárovi, že mám čoraz väčšie a väčšie bolesti, on mi odpovedal: ‚Ja Vám už neviem pomôcť‘. Všetky lieky, ktoré som dovtedy brala, mali vedľajšie účinky, takže som ich musela po čase vysadiť. Jediné, čo mi na nejaký čas zabralo, boli obstreky, po ktorých som sa niekoľko týždňov cítila ako znovuzrodená.

Keďže obstreky sú len núdzové riešenie, môj lekár ma odporučil do Národného ústavu reumatických chorôb (NÚRCH) v Piešťanoch na biologickú liečbu. Povedal mi, že pacientom sa pri tejto liečbe veľmi uľaví, bolesti ustúpia a oni fungujú ako zdraví ľudia. Bola som nadšená. Ešte ma upozornil, že liečba je veľmi drahá a neschvália ju každému. Samozrejme, že som si veľmi želala, aby som patrila medzi vyvolených. Do NÚRCH som prišla s tým, že ja budem mať šťastie. Bolo mi tu príslušným lekárom vysvetlené, že biologická liečba sa uskutočňuje pomocou vysoko účinných látok biologickej povahy. Moje nadšenie trvalo len do chvíle, keď mi vysvetlil možné riziká: tuberkulóza, oslabenie imunitného systému, malignita. To sú len niektoré z nich. Ubezpečoval ma, že sa nemusím báť, lebo zatiaľ takýto prípad nemali. Od chvíle, keď som získala tieto informácie, som nemohla spávať. Bála som sa. Čo keď ja budem prvý prípad? Napriek tomu som absolvovala vyšetrenia a čakala na rozhodnutie poisťovne. Bolo kladné. Liečbu som mohla nastúpiť.

Našťastie som doslova v hodine dvanástej dostala kontakt na pani Wenkeovú. Hneď som jej zavolala. Všetko som jej vysvetlila a poprosila som ju, či by ma mohla liečiť. Na moju veľkú radosť dostala povolenie a bola taká láskavá a ochotná, že hoci mala termíny obsadené na dva mesiace dopredu, našla si čas aj pre mňa. O týždeň na to, už som sedela vo vlaku, ktorý smeroval do Prahy.

Prvé, čo sa ma pani Wenkeová spýtala, bolo, v ktorom roku choroba prepukla, čo sa v tom roku udialo a čo na to hovorili lekári. Nikdy sa ma žiadny lekár na toto nespýtal. Nikdy. Pani Wenkeová podľa informácií, ktoré som jej poskytla, hneď našla príčinu mojich problémov, ktoré spôsobili to, že moje telo bolo napadnuté negativnými energiemi. Mala som zablokované všetky čakry, životná energia bola na nule, kĺby na rukách a nohách boli napadnuté boréliami. Spúšťačom tejto choroby boli nezhody v manželstve.

Po návrate domov som svojmu lekárovi oznámila, že liečbu nenastúpim. Že som našla človeka, ktorý mi vie pomôcť. Veľmi sa rozčúlil. Presviedčal ma o tom, že reumatoidná artritída sa inak ako chemickými liekmi liečiť nedá. Že už počul hocijaké alternatívy na liečbu artritídy, ale aby ma niekto dal dokopy tým, že zharmonizuje môj energetický systém, že mi dodá energiu, to ešte nepočul. O liečbe Božím svetlom, vzhľadom na jeho reakciu, som si netrúfala mu povedať, hoci je to hlboko veriaci človek. Ja som však verila bez najmenších pochýb. Vedela som, že toto je cesta, na ktorú sa musím vydať.

Pri zahájení liečby som dostala odporúčania, ktoré som musela splniť, ak som chcela byť uzdravená. A neboli ľahké. Jedno z odporučení bolo bezodkladne manželstvo ukončiť. Veľmi som sa toho bála. Trvalo dlhšiu dobu, kým som sa definitívne rozhodla a tento krok urobila. Neľutujem do dnešného dňa, hoci vtedy sa mi to zdalo nemožné.

Aby som pochopila to, čo sa so mnou v živote deje, absolvovala som dve prednášky, vďaka ktorým dnes už s istotou viem, že Boh vie, čo robí, že nás nenechá samých, ak sa ním necháme viesť. Dnes moje modlitby nie sú prosbami, ale vyjadrením vďačnosti. Už sa nemodlím Bože, prosím…, ale Bože, ďakujem… Som vďačná za všetko, čo som v živote dostala, za každého človeka, ktorého som v živote stretla, za každú skúsenosť, ktorou som v živote prešla. Za všetko.

Začala som sa starať nielen o svoju dušu, ale aj o svoje telo. Ako povedala paní Wenkeová na jednej zo svojich prednášok, telo je príbytok duše a musíme sa o neho starať, aby sa v ňom duša cítila dobre. Nikdy predtým som svoje telo tak nevnímala. Dnes je všetko inak. Pri druhej návšteve mi pani Wenkeová povedala, že som uzdravená. Rozplakala som sa. Postupne som vysadila aj posledné lieky a dnes fungujem bez liekov, šťastná a nekonečne vďačná. Nenachádzam slová, ktorými by som vyjadrila svoju vďaku za tento zázrak. Ďakujem, pani Wenkeová. Ďakujem, že ste mi vstúpili do života.“