Nespavost, bolesti hlavy hraničící s těžkými migrénami, zácpy, bolesti krční a bederní páteře, hledání sebe sama

60 let – Praha

„S úctou čtu o obdivuhodných uzdraveních v Centru pro zdraví, které založila duchovní léčitelka Jožka Wenkeová. Věřím každému slovu, které čtu. A věřím i proto, že jsem před dvěma lety nastoupila svoji cestu k sebeuzdravování bez léků a lékařů a potvrzuji, že to jde.

Zastávala jsem vrcholovou pozici šestnáct let. Změnou zahraničního vedení mne práce přestala naplňovat a stále více jsem se trápila. Nesoulad mi začal přinášet spoustu zdravotních problémů. Nespavost, bolesti hlavy hraničící s těžkými migrénami, zácpy, bolesti krční a bederní páteře. Šílené tempo, které se stupňovalo, jsem zvládala samozřejmě jen proto, že jsem své bolesti utlumovala léky. Lék na vysoký tlak – Prestarium, Stilnox na spaní, Ibuprofen na bolesti hlavy, Myolastan na bolesti páteře. Pochopila jsem, že budu-li takto pokračovat, neskončí to dobře.

Mé rozhodnutí nechápal vůbec nikdo. Rozhodla jsem se odejít na vrcholu kariéry a v době vynikajících úspěchů firmy. Psal se konec roku 2014. Rozhodla jsem se skoncovat nejen s prací, ale také se všemi léky ze dne na den.

Co se začalo dít, nebylo vůbec dobré. Moje tělo bez berliček začalo vyvádět. Mysl zvyklá pracovat na plné obrátky nechtěla pochopit, že je konec. Najednou se všechno zastavilo a já měla dost času na přemýšlení. Začala jsem vidět svůj život úplně z jiné stránky. Do všech bolestí a vyhoření mi umřela maminka. Sebeobviňování a pocity viny, zoufalství nebraly konce. Tělo se bouřilo, mysl mi nedala spát. Neustále jsem se budila hrůznými sny, ve kterých jsem prožívala znovu nejhorší situace mého života.

Odjela jsem do Nepálu na pobyt, který jsem měla domluvený dlouho dopředu. Věřila jsem, že se mi uleví ajurvédským léčením tzv. panchakarma, při kterém se čistí tělo, střeva, žaludek od toxinů, cvičí se joga, praktikuje dýchání. Tuto očistu praktikuji již čtvrtý rok a vždy mi pomohla k lepšímu stavu těla a vyčištění organizmu. Tentokrát jsem zažívala šílené stavy, bolestivé migrény. Například dva dny jsem ležela bez hnutí a všechno se se mnou točilo. Stále jsem zvracela, měla průjmy, zimnice a celé noci mne doháněly ošklivé sny.

Zkrátím to, protože tyto stavy byly obvyklé celé dva roky. Absolutně jsem netušila, co se se mnou děje. Když už jsem nemohla, vždy přišlo zklidnění. Další rok jsem znovu prošla očistou těla, tentokrát v Indii. Průběh byl už mnohem klidnější, ale bolesti těla, hlavně krční a bederní páteře byly k nevydržení. Jen spánek se podstatně vylepšil, celý měsíc jsem s nikým nepromluvila, mysl se uklidňovala, hodně jsem praktikovala meditace a dýchání.

Po návratu z Indie jsem navštívila přednášku paní Wenkeové o procesu sebeuzdravování. Užasle jsem poslouchala, jak paní Wenkeová popisuje situace a stavy, které jsem prožívala, a podává mi vysvětlení. Názvy jsem už částečně znala z duchovní literatury, ale ona popsala stavy, které jsem prožívala a proč jsem je prožívala, naprosto věrohodně.

Její knihy pak se mnou cestovaly do dalších zemí. Měla jsem zvýšenou potřebu cestovat. Pořád jsem něco hledala. Poslední pobyt v buddhistickém klášteře byl doprovázen neskutečnými migrénami. Ležela jsem v malé cele na slamníku a myslela si, že do rána umřu. Daleko od domova. Jediné, co jsem měla u sebe, byla modlitba. Modlila jsem se několik hodin, až jsem vyčerpaná usnula. Ráno jsem se probudila bez bolesti. Začala jsem si říkat, co tady vlastně hledám. Hledám víru, hledám kořeny, hledám zakotvení. Hledám sebe?

Pochopila jsem, že žádné cestování za náboženstvím po celém světě, ani pobyty v klášterech, dokonce ani neustálé studium duchovních knih a bezduché vykonávání modliteb, opakování manter, kterým nerozumím, či klaněním se sochám, u kterých nic necítím, mi nic nepřináší. Na druhou stranu jsem musela odjet ze svého „luxusu“ domova i země, kde mi naprosto nic neschází. A právě v malé cele na holé matraci v bolesti mi to všechno došlo.

Pochopila jsem, že bez duchovního uzdravení a vyčištění mé mysli mé bolesti neodejdou, kdybych zaplatila všechny wellness procedury celého světa. Pochopila jsem, že Bůh je ve mně, v přírodě, ve vesmíru, v nás všech. Nepotřebuje kláštery, oltáře, kněze a mnichy. Nepotřebuje náboženství. Ukázal mi cestu, abych se zklidnila, zastavila, uvědomila si, co jsem udělala a dělám špatně. Pochopila jsem, že musím dosáhnout čistoty, klidu a morálních hodnot, jako je pokora, vděčnost, láska a víra, a to nejen ve slovech a činech, ale i v myšlenkách. Završily se mé dva roky poznávání, i když vím, že jsem stále na začátku.

Můj příspěvek pramení z mé hluboké touhy přestat si cokoliv nalhávat a naopak nazývat své pocity svými pravými jmény. Nechci se nikoho dotknout a nikomu neberu jeho víru. Každý si svoji cestu volí sám.

Po absolvování programu v Centru pro zdraví dobře spím a hlavně, dokážu všechny situace zvládnout bez lékových drog. Tělo se začíná uzdravovat a s bolestí se umím poprat bez berliček. Absolvovala jsem různé kurzy, které mne naučily pečovat o své tělo, jako např. masáže a reflexologie. Každé ráno začínám den modlitbou, jógou, dýcháním a zdravou snídaní. Projdu se po rose a pozdravím den. V mém těle i mysli se rozprostírá blaženost a láska ke všem bytostem.

Učinila jsem se zodpovědnou za své zdraví. A tak začíná i můj proces sebeuzdravování. Není to jednoduché, ale zvládla jsem to já, zvládne to každý.

Děkuji paní Wenkeové, že mne zásahem Božího světla a svými knihami dovedla Domů. Pochopila jsem, kde je moje místo a kde mohu pomáhat sobě, své rodině a nemusím za vírou jezdit kraj světa. Narodila jsem se tady, žiji teď a je nejvyšší čas něco udělat. Prací na sobě mohu pomoci i svým dětem. Chci uzdravit naše rodinné vztahy a to mohu jen tím, že uzdravím sama sebe. A proto jsem velmi vděčná a pokorná za všechno, co jsem si z Centra pro zdraví odnesla a hlavně uvědomila.

Napsala jsem svůj příspěvek upřímně ze srdce, abych inspirovala i ostatní. Jsem vděčná, že mohu být součástí Centra pro zdraví. Děkuji.“

Nadia Mrňousová